Paměť vepsaná do kamene
Poskytovatel:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Program:
INTER – EXCELLENCE II
Kód projektu:
LUABA24083
Hlavní řešitel:
České vysoké učení technické v Praze
Hlavní řešitel za katedru:
Spolupracující organizace:
Otto-Friedrich-Universität Bamberg (prof. Dr. Paul Bellendorf)
Začátek řešení:
1. 7. 2024
Konec řešení:
31. 12. 2026

Popis projektu:
Povrch stavebního a dekoračního kamene v sobě nese mnoho ukrytých tajemství, která vypovídají o místě původu dané horniny a o způsobu jejího opracování. Jejich poznání umožňuje vyprávět příběh vzniku daného historického objektu, příběh, který často nezná geografické hranice a představuje tak danou památku v jedinečném kontextu dějin. Pomocí vybraných nedestruktivních výzkumných metod a multidisciplinárního přístupu napříč vědními obory, prozkoumáme historické povrchy u vytipovaných středověkých kamenných objektů na bavorské a české straně s cílem najít dosud skryté spojitosti mezi nimi. V projektu se zaměříme na řemeslná specifika, která jsou buď společná oběma regionům, nebo se naopak zcela liší, a to jak v prostoru, tak v čase. První metodou využívanou v projektu je odrazivostní spektrometrie v blízkém a středním infračerveném pásmu elektromagnetického spektra, pomocí které lze určit místo původu historického stavebního a dekoračního kamene. Druhou skupinou metod jsou metody aplikované trasologie, jejichž pomocí identifikujeme stopy řemeslného opracování, zrekonstruujeme použité kamenické nástroje i způsob práce s nimi. V rámci našeho dlouholetého výzkumu jsme zjistili úzkou korelaci mezi typem nástroje a historickými obdobími. Některé způsoby opracování byly v Bavorsku používány mnohem dříve než na našem území, případně je jejich použití zaznamenáno zcela ojediněle a zdomácnělo až daleko později. Tyto poznatky vedou k otázce, proč tomu tak bylo. Již odedávna putovali kameníci daleko za prací a z velkých vzdáleností mnohdy pocházel i použitý typ horniny. Zapojení archeologů a kunsthistoriků se jeví jako zásadní zejména pro pochopení vzniku a historického vývoje vybraných objektů. K tomu bude využita metoda umělecko-historického průzkumu a zhodnocení včetně archivních rešerší, prováděných jak v Čechách, tak v Bavorsku. Výsledky představeného výzkumu budou mj. shrnuty v odborné česko-německé knize a odborných periodicích.
Řešitelský tým:
Mgr. Kateřina Kovářová, Ph.D. (k135)
Ing. Eva Matoušková, Ph.D. (k155)
PhDr. Michal Cihla (k135)
Mgr. Helena Dáňová, Ph.D. (k135)
Ing. Jindřich Hodač, Ph.D. (k155)
Mgr. Marek Suchý, Ph.D. (k135)
Cíle projektu
Projekt se zaměřuje na středověkou kamenickou produkci v Čechách a Bavorsku, dvěma geografickými oblastmi s mnoha společnými rysy. Výběr objektů sleduje historické obchodní cesty a zahrnuje významné středověké stavby postavené různými technikami a z různých kamenných materiálů.
Hlavním cílem projektu je pomocí nedestruktivních metod a multidisciplinárního přístupu zkoumat řemeslné a materiálové propojení mezi těmito oblastmi. Analýza povrchů historických kamenných prvků zahrnuje trasologii, identifikaci nástrojů, spektrometrii a 3D dokumentaci. Výzkum probíhá v Řezně, Bamberku, Norimberku, Augsburgu, Chebu, Praze a Kolíně.
Projekt zahrnuje:
- Trasologickou analýzu povrchů kamenných prvků, identifikaci a rekonstrukci použitých nástrojů a pracovních postupů.
- Spektrometrickou analýzu pro určení provenience kamene, která bude doplněna do knihovny spektrálních dat ČVUT.
- 3D modely historických kamenných artefaktů s informační nadstavbou, které přesně zachycují stav povrchů a propojují je s tematickými informačními vrstvami.
- Publikaci výsledků v odborných periodicích a prezentaci na domácích i zahraničních konferencích.
- Česko-německou knihu o studované problematice, která představí dosažené výsledky a nové poznatky v historických souvislostech.
Projekt zdůrazňuje význam multidisciplinární spolupráce pro zachování kulturního dědictví. Výsledky přispějí k lepšímu poznání středověkého kamenického řemesla a pomohou zachovat kulturní dědictví pro budoucí generace.
Výsledky projektu


